Ubuntu
Nem forradalom, hanem evolúció
Az Ubuntu továbbra is a legnépszerűbb Linux disztró, a legújabb verzió pedig letölthető és kipróbálható. Mivel két évente jön csak ki LTS, avagy hosszú távon is támogatott kiadás, a Groovy Gorilla egy amolyan köztes állapot és nem lesz sokáig hivatalosan támogatott. Ezek a köztes verziók 6 havonta jelennek meg, és a Gorilla is ilyen. A köztes kiadások azért jók, mert az LTS-be szánt funkciókat tesztelhetik bennük a fejlesztők, és a felhasználók adhatnak visszajelzést is.
A legrégebbi LTS verzió az Ubuntu 20.04 volt, mely anno a „Focal Fossa” nevet kapta, és ez 2025-ig támogatva lesz. A Gorilla az első kör az új ötletekben, melyek a következő LTS-ben megjelenhetnek stabil formában.
Egyszerűbb telepítés és jobb GNOME
Az Ubuntu telepítője a 20.04 óta nem változott jelentős mértékben. Az egyetlen jól észrevehető változtatás a „Haladó”, avagy Advanced fülben található a telepítés során. Lehetőség volt ugyanis használni telepítéskor a ZFS fájlrendszert, de eddig oda volt írva mellé, hogy kísérleti stádiumban van (experimental). Ez a jelző most eltűnt, és a ZFS már teljesen stabilnak tűnik. A ZFS mindenesetre nem az átlagfelhasználónak kell, így érdemes a megszokott fájlrendszert használni.
Miután végez a telepítő, az asztalon meg is pillantjuk a Groovy Gorilla logót, tehát egy napszemüveges gorillát. Egész menőn néz ki. Pont annyira, mint a GNOME asztali környezet, mely szintén kapott egy kis felturbózást, ezzel pedig már a 3.38.0 verziónál járunk. Általánosságban koherensebbek lett az applikációk külseje és elrendezése. Az „Alkalmazások” rácsnál eddig két nézet között lehetett választani. Volt „frequent”, avagy gyakori és „all”, avagy összes. Az új GNOME-al ez egységesítve lett egy testreszabható rácsos felületbe, és ezáltal könnyebb szortírozni kedvenc alkalmazásainkat.
Az alkalmazások sorrendjét szabadon alakíthatjuk úgy, hogy lenyomva tartjuk a bal egérgombot és húzzuk őket. Régen kényszerített ABC sorrendben jelentek meg az app-ok, de ez is a múlté.
A következő részben megnézünk még pár apróságot, amit érdemes az új GNOME-ról és az Ubuntu-ról tudni.
A GNOME újítások között a legjobb talán az volt, hogy az alkalmazások nézete egységesült, továbbá teljes mértékben elrendezhetjük az alkalmazásokat igény szerint. Régóta kért funkció volt az is, hogy az alkalmazások ikonjai legyenek kicsit jobban tudatában a képernyőnek és a felbontásnak. Az ima meghallgatásra talált, ugyanis a 20.10-es Ubuntu-ban az ikonok mérete sokkal jobban összelőhető a felbontással és a képernyővel. Ami még hasznos, hogy ha ráhúzunk egy ikont egy másikra, akkor a rendszer csoportba rendezi őket!
Jobb naptár és könnyebb wifi hotspot
Az Ubuntu naptár már így is elég jól használható volt. Semmi csicsa, csak ami kell. A Groovy Gorilla-ban annyi extra jön a naptárhoz, hogy egy napra rákattintva a naptár ablak alján megjelennek az adott napra tervezett programok. Ez hasznos, mivel nem kell más oldalra, ablakba navigálni, hogy megtekintsük terveinket. Két kattintás és már látjuk is.
A wifi hotspot konfigurálása is egy kicsit egyszerűbb lett az új frissítésben. A „Settings”, avagy Rendszerbeállítások szekcióban rá kell csak kattintani a „Wifi” fülre, ahol laptopunkból vagy gépünkből azonnal hotspot-ot csinálhatunk. A képernyőn megjelenik egy QR kód, melyet szkennelhetünk telefonnal vagy tablettel és már csatlakoztunk is a hotspot-hoz. Hasznos, ha haveroknak szeretnénk gyorsan netet adni kávézóban, otthon, stb.
Frissített Kernel, új támogatottságok
Az Ubuntu 20.10 megjelenésével a hivatalos Linux Kernel verziója is frissült 5.8.0-20-ra. Szokás szerint itt is történt pár fejlesztés, főleg jobb támogatottság terén modern hardverek felé. A Qualcomm Adreno, Intel Tiger Lake és Radeon processzorok driverein javítottak kicsit a fejlesztők, továbbá mostantól az AMD GPU Trusted Memory Zone is támogatottnak számít. Bekerültek a kernelbe az AMD Energy driverek és az Intel Tiger Lake System Agent Geyserville (SAGV) támogatottság is, tehát látható, hogy a modern processzorok sem ütköznek akadályba.
Problémák voltak korábban az EXT4 fájlrendszerrel is, és ezeket a fejlesztők ebben a frissítésben kijavították. A népszerű Btrfs fájlrendszer funkcióit is felturbózták egy kicsit, ugyanis a későbbi kiadásokban néhány disztró (például a Fedora 33) alapértelmezett módon ezt fogja használni.